پارکینگ پروانه 〉  اولین بازار تخصصی مزایده آنلاین اجناس آنتیک و عتیقه

صفحه اصلی > نکات آموزشی : روش های بازسازی ظروف چینی قدیمی – ترمیم در منزل تنها با 4 مرحله ساده

روش های بازسازی ظروف چینی قدیمی – ترمیم در منزل تنها با 4 مرحله ساده

روش های بازسازی ظروف چینی قدیمی

روش های بازسازی ظروف چینی قدیمی با روش‌های مختلف: راهکارها، مزایا و محدودیت‌ها

اطلاع از روش های بازسازی ظروف چینی قدیمی امری ضروری است؛ زیرا ظروف چینی قدیمی علاوه بر استفاده در دکوراسیون خانه، کاربردهای زیادی در آشپزخانه و سرو غذا دارند؛ اما مشکل این ظروف ترک برداشتن یا شکسته شدن هستند.

به همین دلیل در ادامه مقاله به ذکر نکات و روش‌هایی برای بازسازی ظروف چینی می‌پردازیم؛ پس ما را همراهی کنید.

ویژگی‌های ظروف چینی

بازسازی ظروف چینی قدیمی

قبل از پرداختن به روش های بازسازی ظروف چینی قدیمی  به بررسی ویژگی‌های این ظروف می‌پردازیم. آنها را از خاک‌های رس قابل چکش زدن مانند خاک رس کائولن، خاک رس چینی، خاک رس گلوله‌ای به علاوه فلوسپات می‌سازند. این ظروف از زمان‌های دور ساخته می‌شدند و جزو ظرف‌های زیبا و بهداشتی و البته کاربردی در سرو غذا بودند.

امروزه از مدل‌های مدرن‌تر و ساده‌تر ظروف چینی هم در رستوران‌ها و هم در منازل استفاده می‌شوند. با میزان بالا بودن کیفیت این ظروف، میزان مقاومت آن‌ها نیز بیشتر شد؛ اما با وجود کیفیت بالای این ظروف امکان شکستگی آنها وجود دارد.

به همین دلیل دانستن روش های بازسازی ظروف چینی قدیمی یا جدید کمک شایانی هستند که به ظروف چینی موردعلاقه شما جان تازه‌ای می‌بخشند.

ترمیم و بازسازی ظروف چینی

ترمیم و بازسازی ظروف چینی

ظروف چینی زیبایی اصیلی به منزل یا فضای دفتر شما می‌دهند. آن‌ها به آسانی قابل خرید هستند و تنوع بالایی دارند؛ اما بسیار آسیب‌پذیر هستند. هرچقدر این ظروف قدیمی‌تر باشند، میزان آسیب پذیری آنها بیشتر بوده و حتی ممکن است از قبل شکسته باشند. روش های بازسازی ظروف چینی قدیمی به شما کمک می‌کنند تا آن‌ها را مجدداً ترمیم کنید.

در صورت ترمیم ظروف چینی لب پر شده یا عتیقه از قیمت یا ارزش هنری آن‌ها کاسته نمی‌شود؛ پس جای هیچ‌گونه نگرانی نیست. در برخی از این روش‌ها از طلا برای ترمیم شکستگی‌ها استفاده می‌کنند که همین موضوع علاوه بر بخشیدن زیبایی ظاهری به این وسایل سبب افزایش قیمت آن‌ها می‌شود.

روش‌های ترمیم ظروف چینی

روش‌های ترمیم ظروف چینی

در جواب سؤال چگونه ظروف چینی شکسته را ترمیم کنیم؟ باید گفت که روش های بازسازی ظروف چینی قدیمی متعددی وجود دارند وترمیم این اشیا حتی در خانه نیز امکان‌پذیر هستند.

اما باید توجه کنید که این ظروف در صورت خرد شدن کامل قابل ترمیم نیستند و باید دور ریخته شوند. در ادامه آموزش جامع تعمیر ظروف چینی شکسته یا ترک برداشته را بیان می‌کنیم.

موادی که برای ترمیم چینی شکسته لازم هستند، عبارت‌اند از:

 • استفاده از انواع موم مانند موم عسل
 • وسایل حرارتی و گرمایی مانند سشوار یا اجاق گاز
 • انواع چسب قوی مانند چسب حرارتی
 • بیکینگ‌پودر یا جوش‌شیرین

ترتیب مراحل ترمیم و بازسازی ظروف شکسته به صورت زیر هستند؛ رعایت این ترتیب مهم است.

مرحله اول ترمیم ظروف چینی

در این مرحله از روش های بازسازی ظروف چینی قدیمی، شما باید قطعات شکسته را به هم بچسبانید. این قسمت از کار به دلیل نیاز به دقت و توجه زیاد مهم‌ترین مرحله ترمیم ظروف چینی محسوب می‌شود.

نحوه چسباندن ظروف چینی شکسته به ‌صورت موارد زیر است:

 • اطمینان حاصل کردن از تمیزی قطعات شکسته و جای آنها
 • برداشتن انواع موم مانند موم عسل و سپس گرم کردن آن با وسایل گرمایی یا حتی با دست جهت شکل گرفتن موم
 • انتخاب بزرگ‌ترین قطعه شکسته و چسباندن بقیه قطعات به آن مانند پازل
 • چسب زدن دور تا دور بدنه قطعه بزرگ حاصل از مرحله قبل به وسیله خلال دندان
 • چسباندن تکه‌ای از موم به پشت ظرف چینی جهت کمک به قرارگیری آسان و صحیح دیگر قطعات شکسته
 • قرار دادن قطعه در جای شکسته و منتظر ماندن برای خشک شدن چسب

مرحله دوم ترمیم ظروف چینی

بازسازی ظروف چینی قدیمی

چسباندن قطعات شکسته باقی مانده را مانند مرحله اول روش های بازسازی ظروف چینی قدیمی فراموش نکنید. در صورت کوچک بودن این قطعات شکسته، برای راحتی کار از موم استفاده کنید.

مرحله سوم ترمیم ظروف چینی

در مرحله سوم روش های بازسازی ظروف چینی قدیمی به‌صورت زیر عمل می‌کنیم:

 • تشکیل خمیر با اضافه کردن مقداری بیکینگ‌پودر یا جوش‌شیرین به چسب قوی مورد استفاده
 • وارد کردن خمیر ساخته شده به وسیله خلال دندان به درون حفره‌ها
 • هم‌تراز کردن جای چسب بعد از خشک شدن با وسایلی مانند کارت
 • پاشیدن مقداری بیکینگ‌پودر یا جوش‌شیرین روی خمیر در صورت چسبنده بودن آن

مرحله چهارم ترمیم ظروف چینی

در مرحله چهارم  روش های بازسازی ظروف چینی قدیمی بسته به نوع چسب باید چند دقیقه تا چند روز برای خشک شدن آن صبر کنید. بعد از خشک شدن چسب، موم استفاده شده را بردارید. برای خارج کردن موم به ‌صورت زیر عمل کنید:

 • ذوب کردن موم با استفاده از وسایل حرارتی
 • گذاشتن موم در ظرفی دیگر
 • امکان درست کردن شمع در صورت استفاده از پارافین به‌عنوان موم

بهترین لوازم برای ترمیم ظروف چینی

بهترین لوازم برای ترمیم ظروف چینی

با توجه به زیبایی و استفاده زیاد ظروف چینی، پیشنهاد ما به شما خرید و داشتن لوازم مورد نیاز برای ترمیم است تا در صورت شکستن این ظروف به راحتی آن‌ها را تعمیر و ترمیم کنید. برای تعمیر و بازسازی ظروف چینی تعدادی ابزار مورد نیاز است.

قبل از پرداختن به روش های بازسازی ظروف چینی قدیمی، باید با ابزار و لوازم مورد نیاز ترمیم آشنا باشید.  در ادامه به معرفی این ابزارها و بهترین چسب برای چسباندن ظروف سرامیکی و چینی خواهیم پرداخت.

نام ابزار توضیحات
استفاده از چسب‌های قوی مانند چسب 3 2 1 چسب 3 2 1 جزو چسب‌های قوی بوده که راحت و سریع ظروف چینی شما را به حالت اول خود برمی‌گرداند. اما برای قوری و سرویس‌های چای‌خوری مناسب نیست؛ چون حرارت ناشی از محتوای درون آن‌ها با چسب ترکیب شده و باعث ایجاد ماده خطرناک می‌شود. از این چسب‌ها بهتر است در ظروف تزیینی چینی خود استفاده کنید.
ساختن چسب مخصوص با استفاده از وسایلی مانند کبریت یا خلال دندان، سشوار، بیکینگ‌پودر، موم عسل و چسب دوقلو می‌توانید چسب مخصوص خودتان را بسازید. به این صورت که با سشوار موم عسل را ذوب کنید.

سپس موم را در محل شکستگی‌ها قرار داده و با مخلوط کردن بیکینگ‌پودر و جوش‌شیرین یک چسب قوی بسازید. بعد این چسب را با خلال دندان روی محل‌های شکستگی بریزید.

بندزنی ظرف چینی چینی بند زنی از روش‌های بسیار قدیمی ترمیم ظروف چینی است که امروزه کاربرد کمی دارد. در این روش استاد چینی بند زنی که به او چیلونگر یا چیلانگر گفته می‌شد، با ابزاری مانند سندان، مفتول، چسب‌ مخصوص چینی بندزنی، چکش و کمان ظروف چینی را ترمیم می‌کرد.

خرید و فروش ظروف چینی آنتیک در پارکینگ پروانه

ظروف چینی در صورت سالم بودن یا بعد از بازسازی در دسته اشیا عتیقه قرار می‌گیرند. این ظروف را در هر دو صورت می‌توانید در پارکینگ پروانه که مزایده‌های زیادی را در این زمینه برگزار می‌کند، خریداری کنید یا بفروشید. این کار علاوه بر تجربه شرکت در مزایده، امکان خرید و فروش را نیز برای شما فراهم می‌کند.

سخن پایانی

ظروف چینی چندین قرن است که ساخته می‌شوند و برای مردم سرتاسر جهان علاوه بر عتیقه بودن، کاربردهای زیادی دارند. در صورت لب پر شدن یا شکستن این ظروف روش های بازسازی ظروف چینی قدیمی و نکات دیگری را بیان کردیم.

سؤالات متداول

 1. آیا ترمیم ظروف چینی در خانه امکان پذیر است؟

بله با روش‌های ذکر شده در این مقاله می‌توانید به راحتی ظروف چینی خود را در خانه ترمیم کنید.

 1. بهترین چسب برای ترمیم ظروف چینی کدام است؟

چسب 3 2 1

 1. آیا امکان ساخت ظروف چینی در خانه وجود دارد؟

خیر ظروف چینی با وسایل خاصی در کارگاه‌ها تولید می‌شوند.

 سایر مقالات:

راهنمای کلکسیون سنگ قدیمی – معرفی 8 نوع سنگ‌ قیمتی + خواص درمانی
4 نکته طلایی برای شناسایی و خرید وسایل گرانبهای پرسلین و عتیقه
معرفی 6 مورد از برترین کلکسیونرهای دنیا و زوج‌های خوش ذوق
من متخصص سئو و دیجیتال مارکتینگ هستم و بیش از 5 سال سابقه کاری تخصصی دارم، اینجا بهترین مقالات را در مورد آنتیک و عتیقه در اختیار شما قرار میدیم و هدف ما بهینه سازی سایت و ایجاد یک منبع قدرتمند برای جذب ترافیک هدفمند است.

دیدگاهتان را بنویسید